جاده ای خارق العاده و البته دلهره آور در نروژ

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

جاده ای خارق العاده و البته دلهره آور در نروژجاده اقیانوس اطلس (Atlantic Ocean Road) یکی از وهم انگیزترین و هیجان انگیزترین جاده های قرن حاضر می باشد. این جاده زیبا در شمال نروژ ساخته شده و نمونه ای تحسین برانگیز از هنر مهندسین نروژی در عرصه جاده سازی و پل سازی است.

ساخت این مسیر اتصالاتی از اول اوت ۱۹۸۳ آغاز شد و در تاریخ ۷ ژوئیه ۱۹۸۹ افتتاح شد وبه عنوان یک مسیر گردشگری، توریست های زیادی را به خود جذب کرد. در سال ۲۰۰۵ بخشی از جاده مورد تغییرات طراحی و معماری قرار گرفت. این جاده نزدیک به ۸٫۳ کیلومتر می باشد.

جاده اقیانوس اطلس (Atlantic Ocean Road) مارپیچی است که مجموعه ای از جزایر نروژ را به هم متصل می کند و شبیه اتصالی میان زمین، دریا و آسمان است.

 

این جاده که روستای Karvag رو به  Vevang متصل می کند به عنوان برترین سازه قرن نروژ، در سال ۲۰۰۵ از طرف نروژی ها انتخاب شده است.

پیوند این پل با طبیعت از بزرگترین جاذبه هایی بوده است که برای ساخت چند تیزر تبلیغاتی به کار گرفته شده است.  این پل نقطه عطفی شده برای اتصال شمال به جنوب کشور نروژ و زمین های اطراف این پل که حالا جاذبه های توریستی هستند و صنایع ماهیگیری و کشاورزی در آنها رونق فراوان یافته است.

از ویژگی های بارز این جاده می توان به یکسره بودن آن اشاره کرد.این جاده از چندین جزیره و دریاچه میگذرد که به وسیله پل های سازه ای زیبا به هم متصل شده است. این جاده مرکب از چند روگذر، هشت پل، مکان های مناسبی برای استراحت، قدم زدن و انجام تفریحات دیگر نظیر ماهیگیری و اسکوبا دایوینگ و تماشای مناظر اطراف برای گردشگران در نظر گرفته شده است.

جاده ای خارق العاده و البته دلهره آور در نروژ

این مسیر جاده ای به طول ۸ هزار و ۲۷۴ متر است که در واقع بخشی از جاده ۶۴  در شمال کشور نروژ محسوب می شود. این جاده در عرض مجمع الجزایری کشیده شده است که دارای سکنه است و در بخش شمالی Hustadvika واقع شده که بخش محافظت نشده دریای نروژ در Lauvøyfjorden است. عرض این جاده ۶٫۵ متر است و حداکثر ضریب شیب آن ۸ درصد است. در مسیر این جاده هشت پل و چهار مکان برای استراحت در نظر گرفته شده است. این جاده که در زمره یکی از ۱۸ مسیر گردشگری نروژ قرار دارد؛ امکانات تفریحی مانند سالن های غذاخوری، سایت های تفریحی، ماهیگیری، غواصی و … را در خود جای داده است.

جاده ای خارق العاده و البته دلهره آور در نروژ

جاده ای خارق العاده و البته دلهره آور در نروژ

رانندگی در جاده ای در لبه پرتگاه دریا ، به تنهایی خودش جاذبه ای پر از هیجان است. این جاده با قوس ها و شیب هایی که در طول خود دارد و با وجود کوبش امواج بی رحمانه دریا به بستر جاده، بهشت عاشقان رانندگی بوده و برای اتومبیل رانها و موتور سیکلت سوارها راندن در این جاده یک آرزو است. ماهیگیری در مسیر جاده و جایگاه های تعیین شده تجربه ای بسیار لذت بخش خواهد بود. یکی از پل های این جاده برای اینکار طراحی شده است. دوچرخه سواران نیز رکاب زدن در مسیر جاده را از دست نمی دهند. تماشای غروب نارنجی رنگ در خلال مسیر این جاده خاطره ای فراموش نشدنی خواهد بود.

جاده ای خارق العاده و البته دلهره آور در نروژ

جاده ای خارق العاده و البته دلهره آور در نروژ

جاده ای خارق العاده و البته دلهره آور در نروژ

جاده مزبور که از زمان ساخت تا کنون توانسته ۱۲ طوفان را پشت سر بگذارد، اکنون به یک جاذبه توریستی تبدیل شده است. در جاده نفس گیر اقیانوس اطلس که از آن به عنوان یک میراث فرهنگی نروژ و یکی از جاده های برتر این کشور یاد می شود، تاکنون فیلم های زیادی تصویربرداری شده است. عبور از این جاده زیبایی و هیجان خاص خود را دارد.

جاده ای خارق العاده و البته دلهره آور در نروژ

ساخت این جاده چیزی در حدود ۱۲۲ میلیون کرون نروژی هزینه در بر داشت و تنها ۲۵% از این میزان از محل مالیات ها تامین شده بود و مابقی کمک های مردمی ساکنین مجمع الجزایز محسوب میشد.  برای تامین هزینه های مرتبط با نگهداری جاده مصوب شده بود که تا ۱۵ سال برای عبور از این جاده عوارض دریافت شود که بعدها در سال ۱۹۹۹ کنسل شد زیرا مسئولین به این نتیجه رسیدند که این جاده ترافیک درون شهری را کاهش داده و ترافیک توریستی را افزایش خواهد داد.

جاده ای خارق العاده و البته دلهره آور در نروژ

آب و هوای این منطقه بسیار خشن و غیر قابل پیش بینی است. ممکن است صبح را با تابش انوار زرد خورشید شروع کنید و در غروب نظاره گر برف باشید.  سرعت ورزش باد در این منطقه معمولا ۵۰ کیلومتر در ساعت است و در مناطقی از جاده با شیب زیاد خطر آفرین است. به دلیل طولانی بودن جاده ، نیاز است که بعد از چند ساعت رانندگی استراحت کنید . برای این منظور اقامتگاه های زیادی برای شما در نظر گرفته شده اند.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها  

+1 # احسان 1395-08-09 16:50
بسیار زیبا بود، ممنون

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

فیس بوک  اینستاگرام  گوگل پلاس  لینکداین  توییتر  آپارات  تلگرام

استفاده از مطالب سایت سفرآسان به هر نحوی و بدون اجازه از مدیر سایت ممنوع بوده و متخلفان تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

سفرآسان مرجع تخصصی تورهای گردشگری و سیاحتی